1929. aasta veebruar

Keilas, 7. veebruaril 1929

Jõulust saadik on meil püsinud külmad ilmad. Igalpool valitses gripitaud, mis mind ega mu perekonda ometi ei puutunud. Seminar oli gripi pärast mõne päeva kinnigi. Reedel 1. veebruaril sõitsin kooli ja leidsin uksedki lukus olevat; imestasin oma kaasõpetajate tähelepanematust, et nad mulle vaevaks ei võtnud telefoneerida kooli kinniolekust, kuna nad muidu seda väga tahavad, et ma Keila meiereist I sordi väljaveo võid kannaksin! Eila, kesknädalal, oli mul võimalus Tallinnas 7 tunni asemel üksnes 2 tundi anda, sest külma oli üle 20ºR ja seminari harjutuskoolis seepärast tunde ei peetud. Homme võib vististi jälle pakane valitseda ja siis tuleb mul ainult ühe keskkooli tunni pärast Tallinna sõita! On mitu päeva kange külm, mis praksub väljas. Täna leidsime, et meie aias üks pärn, mis arvatavasti 200 aastat vana, pragunenud on – vast ka külmast. Öeldakse, et talvekülma kanguse kohaselt suve soojus tulevat; küll oleks armas, kui suvi saaks meil hästi soe, nõnda et paar korda päevas suplemas tuleks käia! Aga eks see näe, kes elab, missugune on eelolev suvi.

Minu lapsed käisid koolis tänini. Täna jäi Ellinor külma pärast koju. Hilda läks küll kooli, saadeti aga peagi sealt tagasi, sest külma pärast suleti kool.

Keilas, 10. veebruaril 1929

Reedel oli hommikuks kõigest 14ºR külma ja seminaris olid mul kõik tunnid. Arvati, et külmalaine pidi mööda olema, kuid täna hommikul oli juba -24ºR! Juba reede õhtuks läks jälle külmemaks. Täna oli kirikus vaevalt 100 inimest. Külm kirik ei tõmba inimesi. Pean omaks esimeseks mureks nüüd, kus elektrivalgustus kirikul juba olemas, sinna ka ahjusid ehitada.

Meie tubades on praegu õige jahe. Hilda on haige, nimelt valutab tal kurk. Viktor kaebas ka, et neelata valus. Väikesel Hildal oli eila +38,5 º ja meie ei võinud teda kaks päeva kooli saata. Täna, laupäeval olid mõlemad tütred koolis. Viktor oli neljapäeval juba täiesti terve, kuna mina ja Hilda iseäranis ööl vastu kolmapäeva päris hirmul olime. Täna leidis teenija, et temal oli jälle 38,3º. Hilda käis hobusega lastel vastas ja tõi ühtlasi ka oma mamma, kes täna siia tuli, vaksalist ära. Nüüd kaebas Hilda ise, et ta on haige. Ma ise ei tunne ennast meie jahedates tubades ka kuigi hästi. Vana Liisa, kes kirikumõisas teenis Ficki ja Kukk´e, osalt ka meid, on kolmapäeval Keila alevis ära surnud – vist ka grippi.