1926. aasta detsember

Keilas, 4. detsembril 1926

Teisipäeval 30. novembril olin Tallinnas pärast koolitunde Harju maakonnavalitsuses Vabadussõja mälestamise Harju maakonna komitee koosolekul. Maakonna komitee peab koosnema: 1) maakonna valitsuse esimehest, 2) vaimuliku seisuse esitajast, 3) maleva pealikust, 4) sõjaväe esitajast, 5) ühistegevuse esitajast, 6) maakonna seltside esitajast, 7) naakonna koolivalitsuse esitajast. Mind kutsuti vaimuliku seisuse esitajaks, ilma et teiste maakonna vaimulikkude käest nõu oleks küsitudki. Juba nädal varem oli üks koosolek, millest osa võtta ei saanud, sest koolis olid tunnid; siis oli mind tagaselja revisjoni kommisjoni liikmeks valitud. Teisipäevasel koosolekul valiti valdade usaldusmehed. Keila vallas olen mina, Tähe, Riimann ja Alter. Usaldusmehed hakkavad korraldama korjandusi vabadussõja monumendi jaoks. Kas üle Eesti loodetud 50 miljoni marka kokku tuleb, on küll väga küsitav.

Nädalapäevad on olnud võrdlemisi külm ilm. Neljapäeva õhtul olnud Nõmmel koguni 11° külma. Õige õhuke lumekord on maa ka valgeks teinud. Lumevalgel olen nüüd kerge vaevaga paar korda hommikul kella 6ksvaksalisse läinud. Kui läinud nädalal alles mudane maa oli, siis läksin ennast hommikutel hobusega viia: tüdruk viis.

Keilas, 6. detsembril 1926

Eilsest peale on jällegi lumetee. Rahvas sõitis saanidega eila kirikusse. Raukas oli kirikus, sõidutas mu koju ja oli meil lõunal.

Keilas, 8. detsembril 1926

Täna käisin Keila vaestemajas armulauale võtmas vankriga, sest eila algas sula ja see kaotas vähemalt kiviteel õhukese lumekorra täiesti ära.

Keilas, 10. detsembril 1926

Kolmapäeval, 8. detsembril käisin ühes Hildaga õhtul dr. Greenbergi pool Kumna mõisas raadiot kuulamas. Greenberg on nüüd enesele raadioapparaadi muretsenud. Kuulasime Peeterburgi, Moskvat, Stokholmi, Viini j.n.e. Bohl´id olid muidugi ka seal.

Täna hommikul vaksalisse minekul puhus külje pealt kange tuul ja tõi lume, jää ja vihma segu vastu nägu. Olin päris märg, kui vaksalisse jõudsin; kübar tilkus. Palitukrae ja kübar ei kuivanud seminariski veel mitte ära. Nõnda kestab sula.

Keilas, 13. detsembril 1926

Esmaspäeva õhtu. Terve päeva tegin tööd selleks, et seminari tundisid ette valmistada. Olen väsinud, ootan õhtusööki, et siis puhkama heita. Häda on see, et neil öösetel, kus Tallinnasõit ees on, peaaegu sugugi mitte magada ei saa: ootan aega, millal kell 5 saab, et siis otsekohe üles tõusta. Lähen enamasti jala vaksalisse ja hakkan ½ 6 hom. kodust minema, et rongi tulekuks Keila jõuda. Rongis kordan veel tundisid, mis seminaris anda tulevad, ja katsun silmi kinni hoides kõigist mõtetest vaba olla. Rongis tuleb üle tunni aega ära veeta: kell 6, 22 sõidab rong Keilas välja (Keilas seisab ta enne ¼ tundi) ja 7, 30 jõuab ta Tallinna. Igast jaamast võtab ta peaasjalikult koolilapsi peale. Juba Keilas tuleb ligi 10 koolilast, kes Keilast Tallinnas koolis käivad nõnda, et neil Tallinnas korterit ei olegi. Hommikune Paldiski rong, millega minagi sõidan, peatub Sauel, Pääskülas, Kivimäel, Hiiul (Leibi maja juures) ja Nõmmel. Viimaks on rong koolilapsi täis kiilutud, kui ta Nõmmelt Tallinna sõidab.

Täna hakkas ometigi jälle külmetama. Tee on nüüd jääs, sest eila sadas vihmagi.

Keilas, 23. detsembril 1926

Reedel, 17. detsembril olid enne jõulu mul viimased tunnid seminaris. Sain kätte ka detsembrikuu palga 8202 m. 10. jaanuaril algavad koolitunnid jällegi, 11. jaanuaril tuleb mul jällegi sõita, sest ma võtsin usuõpetuse ikka ka veel pärast jõulu seminaris enese kätte. Eila oli meie kirikunõukogu koosolek. Ma kartsin, et mõni mulle etteheiteid teeb Tallinnas käimise pärast, aga ei lausunud keegi sõnagi ja minu soovid leidsid rahuldamist.

Keilas, 24. detsembril 1926

Oli ilus ilm: päikesepaiste vahetevahel ja umbes +1°R. Kell 5 õhtul oli jõuluõhtu jumalateenistus. Rahvast oli kirikus väga palju. Keila Laulu ja Muusika Seltsi laulukoor kooliõpetaja Lahesalu juhatusel laulis, Keila muusikakoor mängis. Altari ees olid jõulukuused. Oli väga ilus. Vanamamma üksinda oli kodus, sest temal oli seljavalu. Teised – Hilda kolme lapsega ja teenija – olid kirikus (Alide sõitis eila Türile). Viktor oli esimest korda elus kirikus. Sõitsime koju laia reega. Tähed paistsid selgest taevast. Kodus tegime jõulupuud. Väikese Hilda tegime jõuluvanaks, aga Ellinor tundis selle jõuluvana ära.

Keilas, 28. detsembril 1926

Pühad on läbi. Nad läksid nõnda, et neid maitsta ei saanudki. Esimesel pühal oli jumalateenistusel Uksnurme laulukoor laulmas. Kell 5 p. l. oli Kumna Rebasel laste jõulupuu, kusjuures kõne pidasin. Kell ½ 8 õhtul jõudsin Kumnast koju. Hilda pidas oma sünnipäeva. Greenbergid, Bohlid ja advokaat Manfred Fiskar[1] olid meil. Kell 12 õhtul sain magama. Teisel pühal oli jumalateenistus, 3 paari kahes järgus kirikus laulatada ja 1 surnu matta. Paarid registreerisin peale selle veel käärkambris. Kodus kantseleis laulatasin ja registreerisin veel 2 paari üksteise järele. Kell ½ 6 sõitsin ühes Hildaga Ohtu Vidurile ja laulatasin seal veel ühe paari. Koju jõudsime kell 12 öösel.

Kolmandal pühal käisin Ääsma asunduses (nõnda kutsutakse nüüd mõisaid) üht last ristimas, täna Tuulas haige juures. Täna oli ka muid tegemisi küllalt, muu seas andsin välja 11 tunnistust ühele isikule.


[1]Manfred Fiskar (1898-1942), sõjaväeametnik, advokaat; 1931. aastast vandeadvokaat Keilas; 14. juunil 1941 arreteeriti, 
suri vangistuses.

Keilas, 31. dets. 1926

Pidasin täna jumalateenistust õhtul kella 5-8ni. Oli umbes 450 inimest armulaual. Kirik oli rahvast täiesti täis. Armulaual oli rohkem nooremaid inimesi.

Nüüd õhtul valasime nalja pärast õnne. Selleks lasksin eila 3 naela tina osta á 30 marka nael.

                                                                                                                               ***

Üks aasta on jälle otsas. Olen temaga võrdlemisi päris rahul. Olen tööd teinud rohkem kui kunagi ennem. Aineliselt on see aasta ka hea olnud: seminari palk aitas palju. Oleme muretsenud, õieti on Hilda ostnud: kirjutuslaua, raamatukapi, sohva ja 2 pehmet leentooli, päevapildiapparaadi ja hulk vähemaid asju.