1927. aasta juuli

Keilas, 17. juulil 1927

Meie suurem sündmus on see, et Annchen jällegi silmspiirile kerkis. 27. juunil telefoneeris ta korraga meile, et tahab siia tulla. Hilda pidi tütretega 28. juunil linnas olema, sest Ellinorile oli tarvis sünnipäevaks midagi tuua. Õhtupoolikul sõitsid nad Anncheniga siia. Annchen jäi siia kunni täna hommikuni, sõites ainult üks kord Tallinna – vanamammat saatma, kes Pärnumaale oma noorema poja juure sõitis, kellel teine laps oodata (Annchen saatis vanamamma Tallinn Väike kitsaroopalise jaama). Laupäeva õhtul, üleeila tuli ka Anncheni mees siia, kes kindralstaabi kursused lõpetas. Meie saime Anncheniga võrdlemisi hästi läbi. Korra, nimelt 6. juulil, käisime koos Paldiskis huvisõidul: mina Hilda ja mõlema tütre ja Anncheniga. – Alide on juunikuu algusest peale Türi kirikumõisas oma venna Pauli juures.

Läinud nädali suursündmuseks oli meil Keilas kristlikkude üliõpilaste suvikonverents, mis kolmapäeval 13. juulil algas ja täna lõpeb sellega, et Joale sõideti. Konverentsist võttis osa üksnes 20 üliõpilase ümber. Nad käisid ka siin. Tartu professorid – Joh. Kõpp[1], Peeter Põld[2], H.B. Rahamägi olid neil kaasas. Kõpp´u ja Põld´i panin Tubergi[3] juure korterisse. Rahamägi oli meil korteris – ta tuli alles laupäeva hommikul ja eila, pühapäeva õhtul sõitis ta jälle ära. Direktor Raudkepp oli meil korteris teisipäevast neljapäevani. Proua Kurrikoff[4], Leib´i õde, oli kogu aeg meil korteris. Eila oli meil ka B. Leib, kes täna hommikul ühes oma õega ära sõitis. Prof. Põld ühes konverentsi liigetega käis laupäeval ka meil. Laupäeva õhtupoolikul löödi konverentsi lipuvardasse Lutheri mälestussamba juures nael, kusjuures Rahamägi lühikese kõne pidas. Eila oli kirikus konverentsi puhul 2 jumalateenistust: üks harilik ja teine kontsert-jumalateenistus. Harilikul jumalateenistusel pidasin mina pihtitalituse, Rahamägi jutluse, mina palve ja üheskoos Rahamäega võtsime meie armulauale. Konverentsi liikmed olid ja armulaual. Kontsert-jumalateenistusel kella ½ 4 – ½ 6ni p. l., kuhu konservatooriumi õpilasi oli palutud viiulit ja orelit mängima, kõnelesid Rahamägi ja Peeter Põld. Osavõtt kontsert-jumalateenistusest, kuhu peasis 25 margalise laululehega, oli vähene. Hommikusel jumalateenistusel oli rahvast palju. Kahe jumalateenistuse vahel kõneles P. Põld veel Keila palvemajas.

Mul on enam kui nädal aega juba kandidaat majas: Hageri praosti tulevane väimees Otto Etzold[5]. Jätan tema koju ja sõidan ise homme hommikul terve perekonnaga Naanule.

Müristab kolmandat päeva. Täna tuli üsna ilus hoog müristamisevihma. On olnud kange kuumus – vilus keskpäeval +23°R – juba tükk aega. Soojaks läks kolmandal päeval pärast suvist pööripäeva. Vihma ei ole meil juba 2 nädalat mitte sadanud – põllud olid juba kõrvemas. Aga kurgid õitsevad meil toredasti; nad said küll vahetevahel kasta.


[1]Johan Kõpp (1874-1970), usuteadlane, usuõpetuse õpetaja, ajaloolane ja 
haridustegelane; 1916-44 Tartu Ülikooli usuteaduse professor ning 1928-37  rektor; 
1937-64 EELK piiskop ja peapiiskop eksiilis. Avaldanud usuteaduse- ja 
kultuurilookäsitlusi.
[2]Peeter Põld (1878-1930), teoloog, haridus- ja riigitegelane; Eesti Vabariigi 
esimene haridusminister; kirjutanud mitmeid teoseid.
[3]Anton Tuberg (1876-1943), suurärimees. 1894-1900 kantseleikirjutaja Raplas ja 
Keilas; 1900-11 Keila vallasekretär; 1911 kaupluse ja majade omanik Keilas; 
1919 Tallinnas kaubamaja Rumberg, Tuberg ja Ko asutaja ja osanik; 
Keila Tuletõrjeühingu asutaja ja auliige; osales aktiivselt mitmesuguste 
seltside tegevuses.
[4]Elfride Rosalie Amalie Kurrikoff (1874-1941).
[5]Otto Wilhelm Etzold (1899-1982), vaimulik; 1927 prooviaastal Keila Miikaeli 
koguduses; 1928-39 Harju –Madise õpetaja; 1939 emigreeris Saksamaale; 
1940-45 pastor Bellschwitz´is, 1946-47 Predöhis, 1948-65 Seissenis.

Naanul, 27. juulil 1927

Oleme olnud siin juba enam kui nädal aega. Kõik aeg on olnud enam-vähem kuumad ilmad. Üksnes viimastel päivil on päike olnud ka pilve all ja on õige vähe vihma tibanud. Põllud janunevad siin, aga janukustutajat vihma ei ole tulnud. Sagedasti on ümberringi müristanud ja nähtavalt ka sadanud, kuid siia vihmahood, mis nimetamiseväärilised oleksid olnud, ei ole ulatunud. Laupäeval 23. juulil käisime kõik Mooril. Jaan, kes sõjaväeteenistuses praegu on kaheks kuuks reservleitnandina ja kaks korda selle aja sees Keilaski on käinud – oli seal läinud pühapäevalgi – , oli seekord kaheks päevaks oma koju sõitnud. Pühapäeval käisin temaga –Kehklase ja Viru heinamaal ojas vähil. Ma küll ise ei püüdnud. Jaan püüdis 13 lutsu ja 102 vähja. Pühapäeva õhtul olime kõik koos Orikal minu õe juures õhtusöögil: Naanu rahvas, Moori omad ja meie. Laupäeva õhtul käisin lastega saunas. Minu papa, kes Jaani äraolekul Mooril on, oli ka kodus ja tema ühes minu mammaga oli ka saunas. Papa vihtles väikest Viktorit. Mamma ütles: “Esimest ja võib olla, kuidas teisitigi, – viimast korda!” – Lastel on siin väga lõbus. Kõik kolmekesi käivad sagedasti, mõnikord mitu korda päevas suplemas. Väike Hilda armastab karjas käia. Homme peame aga jällegi Keila sõitma.