1929. aasta veebruar

Keilas, 7. veebruaril 1929

Jõulust saadik on meil püsinud külmad ilmad. Igalpool valitses gripitaud, mis mind ega mu perekonda ometi ei puutunud. Seminar oli gripi pärast mõne päeva kinnigi. Reedel 1. veebruaril sõitsin kooli ja leidsin uksedki lukus olevat; imestasin oma kaasõpetajate tähelepanematust, et nad mulle vaevaks ei võtnud telefoneerida kooli kinniolekust, kuna nad muidu seda väga tahavad, et ma Keila meiereist I sordi väljaveo võid kannaksin! Eila, kesknädalal, oli mul võimalus Tallinnas 7 tunni asemel üksnes 2 tundi anda, sest külma oli üle 20ºR ja seminari harjutuskoolis seepärast tunde ei peetud. Homme võib vististi jälle pakane valitseda ja siis tuleb mul ainult ühe keskkooli tunni pärast Tallinna sõita! On mitu päeva kange külm, mis praksub väljas. Täna leidsime, et meie aias üks pärn, mis arvatavasti 200 aastat vana, pragunenud on – vast ka külmast. Öeldakse, et talvekülma kanguse kohaselt suve soojus tulevat; küll oleks armas, kui suvi saaks meil hästi soe, nõnda et paar korda päevas suplemas tuleks käia! Aga eks see näe, kes elab, missugune on eelolev suvi.

Minu lapsed käisid koolis tänini. Täna jäi Ellinor külma pärast koju. Hilda läks küll kooli, saadeti aga peagi sealt tagasi, sest külma pärast suleti kool.

Keilas, 10. veebruaril 1929

Reedel oli hommikuks kõigest 14ºR külma ja seminaris olid mul kõik tunnid. Arvati, et külmalaine pidi mööda olema, kuid täna hommikul oli juba -24ºR! Juba reede õhtuks läks jälle külmemaks. Täna oli kirikus vaevalt 100 inimest. Külm kirik ei tõmba inimesi. Pean omaks esimeseks mureks nüüd, kus elektrivalgustus kirikul juba olemas, sinna ka ahjusid ehitada.

Meie tubades on praegu õige jahe. Hilda on haige, nimelt valutab tal kurk. Viktor kaebas ka, et neelata valus. Väikesel Hildal oli eila +38,5 º ja meie ei võinud teda kaks päeva kooli saata. Täna, laupäeval olid mõlemad tütred koolis. Viktor oli neljapäeval juba täiesti terve, kuna mina ja Hilda iseäranis ööl vastu kolmapäeva päris hirmul olime. Täna leidis teenija, et temal oli jälle 38,3º. Hilda käis hobusega lastel vastas ja tõi ühtlasi ka oma mamma, kes täna siia tuli, vaksalist ära. Nüüd kaebas Hilda ise, et ta on haige. Ma ise ei tunne ennast meie jahedates tubades ka kuigi hästi. Vana Liisa, kes kirikumõisas teenis Ficki ja Kukk´e, osalt ka meid, on kolmapäeval Keila alevis ära surnud – vist ka grippi.

Keilas, 21. veebruaril 1929

Külm kestab. Harva juhtub mõni päev, nagu eila ja täna, kus külma on vähem kui -10ºR. Nii jahe on meil tubades, et üksnes ahju juures suudan kirjutada. Ometi on meil kõik ahjud köetud, kuid +10ºR meil tubades vist küll ei ole. See talv annab mäletada! Gripp möllab ka igalpool. Hilda võis peale mitmepäevast voodisolekut täna esimest korda üles tõusta. Lapsed on õnneks terved, kui köha ja nohu maha arvata, mis meil õieti kõigil on. Kõige tervem on seni olnud Ellinor.

Eila oli palvepäev ja rahvast kirikus võrdlemisi vähe. Kirik oli külm nõnda, et päris halb tunne oli. Tänavuse külma kohta kirjutatakse ajalehtedes, et viimase tuhande aasta kestes niisugust külma kõigest 4-5 korda juhtunud ja loodetavasti praegune põlv seda enam näha teist korda ei saa.

Ennustatakse nüüd päikeseküllast ja sooja suve. Saame näha, mis tuleb. Igatahes oleks pärast möödunud väga jahedat suve ja praegust haruldast pika loomuga külma talvet soe suvi väga soovitav. Kas ta aga tuleb, seda näevad need, kes sinnamaani elavad. Nii õudne on praegu, et ei tahaks ennast ahju juurest liigutadagi. Amet sunnib küll liikuma. Pean ju haigete juures käima ja sõidan ka 1-2 korda nädalis mööda kihelkonda lapsi usuõpetuse teadmiste poolest katsumas. Siiamaani püsisid enam-vähem selged ja vaiksed ilmad, kusjuures tuul oli ikka põhjahommikust. Täna hakkas sadama ja tuul on pöördunud enam-vähem läänepoole. Baromeeter on kaua aega püsinud 780 ümber, täna on ta 770 ümber. Käisin täna Vallingul haige juures; olgugi ainult -5ºR, siiski tundus niiske tuul üsna valusana.