Kirju Korjama! Esiemade kirivöösid erakogudest (2013)

Näitusele on hoolikad pärandihoidjad oma erakogudest välja toonud üle 60 vöö ja punutud paela, mida varem pole eksponeeritud. On paar rariteeti, mis on kootud arvatavalt 19. sajandi I poolel. Pärit on vööd ja paelad Lääne‑Harjumaalt Vihterpalust, Änglemast ja Vilivallast. Enamiku tegijadki on teada – praeguste omanike vanaemad ja vaaremad. Vööd ja vöökirjad on loonud Truutu Milder, Leena Ligenberg ja Marie Miilvee ning rannarootsi päritolu meistrid Liisu Ecknes, Liisa Järve ja Julide Okasroos.

Eksponeeritud vöösid on hoitud tavaliselt hoolikalt karpi pakituna, üht osa nagu ikka, aidas kirstu sees ning kümmekond 19. sajandil tehtud vööd on rahvatantsurühma naistel ikka veel esinemiste ajal ümber piha põimitud. Ei puudu ka tavapärasest erineva praktilise otstarbe leidnud eksemplarid: toolipõhja alla selle tugevdamiseks risti-rästi tõmmatud sini-puna-valge uhke nn pandlakirjaga vöö, tekiteppimise raami rõhtpuudele naelutatud ja puutallaga kingadele rihmadeks seatud vööd. Lisaks on välja pandud ka kudumiseks vajalikud harukordselt käepärased vanad tööriistad.

Tänuväärsed pärandihoidjad ja lahked näituse teokssaamisele kaasaaitajad on Eve Jakobson, Linda Viia, Ene Nordström ja Helen Kooviste. Osaliselt on kogud kirjeldatud ja mustri- ning kudumisskeemidki vöödele juurde lisatud.

Näitusel tehakse ka tagasivaade 2012. aasta jaanuarist septembrini Harjumaa Muuseumis toimunud kirivöö kudumise ja taimedega värvimise õpitubadele, mida juhendas käsitöömeister Eve Jakobson.

Näituse koostasid Eve Jakobson ja Riine Kallas ning selle valmimist toetas Eesti Kultuurkapitali Harjumaa ekspertgrupp.